Arapski konj porijeklom s Borika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

IME

+6
enver
ludi tata
Kebir
vcanjuga
vila
FEKHRA
10 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

IME Empty IME

Postaj  FEKHRA sri pro 19, 2007 1:23 pm

Moram napomenuti, da nebi bilo nekakvih problema, ime BORIČKI arapski konj NIJE službeni naziv, ali radi lakčeg razumjevanja mislim da je o.k. služiti se sa tim imenom.

Kakva su vaša mišljenja?
FEKHRA
FEKHRA
Admin

Female Broj postova : 359
Age : 49
Location : Kutina, Hrvatska
Registration date : 16.12.2007

https://borickiarapskikonj.4umer.com

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  vila sri pro 19, 2007 8:58 pm

Tako bar znamo da smo svi u toj obitelji ...
vila
vila

Female Broj postova : 135
Location : Zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  vcanjuga sri pro 19, 2007 10:54 pm

Meni se to ime sviđa i ja sam za to da se tako i zovu naši arapi i da netreba ništa drugo dodavati.
vcanjuga
vcanjuga

Male Broj postova : 14
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  FEKHRA sri pro 19, 2007 11:07 pm

Neki se uzgajivači i vodeći ljudi konjogojstva ne slažu sa tim nazivom "Borički", ali mu je to dalo težinu i bit. Nebi taj konj bio takav da nije bio na zimskih -30 i ljetnih +neznam kolko, da ga nisu vukovi, medvjedi i zmije razrijedili, da nisu surovo preživljavali desetljećima na 1000 m nadmorske visine....
Sve to mu je dalo to što je, mali čvrsti, skroman, zdrav i lijep konj.
FEKHRA
FEKHRA
Admin

Female Broj postova : 359
Age : 49
Location : Kutina, Hrvatska
Registration date : 16.12.2007

https://borickiarapskikonj.4umer.com

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  Kebir ned pro 30, 2007 3:44 am

Makar ima onih kojima smeta naziv Borički mi ga izgleda hočemo tako zvati. Barem ga ja tako zovem i mislim da se svi mi koji ga imamo sa tim slažemo . ostale ko šljivi.
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 65
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  vcanjuga ned pro 30, 2007 11:48 am

kome smeta ime?
vcanjuga
vcanjuga

Male Broj postova : 14
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  ludi tata ned pro 30, 2007 1:10 pm

Nekima koji su skočili iz opanka u cipelu , pa ih ime nekog tamo sela podsjeća
na njihovo djetinjstvo i podrijetlo . Uzgoj je kao takav počeo na ergeli zvanoj Borike i
ja mislim da bi bilo blesavo zvati konje iz tog uzgoja Ilički arapski konj ili
zagrebački arapski konj ili nedaj bože bečki a.k. , ali mora se priznati da bi
svjetski zvučalo ime WIenner arab pferd , pa ukucaš na tražilici wienner snitzell
a ona ti otvori i stranice o našim konjima na kojima piše da se zovu Borički arapski
konji , a da je ergela osnovana još za Austro-ugarske i počela uzgoj baš tih naših konja .

ludi tata

Male Broj postova : 115
Registration date : 25.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Ime

Postaj  enver ned pro 30, 2007 4:00 pm

Arapski borički konj ili Borički arapski konj dvije su varijante istog značenja. Udruga iz Kutine bi trebalo da pronađe način da kontaktira sve uzgajivače koji žele svoje konje da svrstaju u ovu grupu, koja će siguran sam vrlo brzo biti posebna registrirana pasmina, kako bi zajednički utvrdili ime. Ja sam u kontaktu sa ergelom na Borikama i oni su saglasni sa tim imenom. Inače mislim da, barem mi koji smo na ovome forumu, ne bi trebalo da budemo uvučeni u bilo kakve rasprave koje imaju negativnu konotaciju. Nama je u biti cilj očuvanje ovoga konja, unapređenje njegovog uzgoja i povećanje broja njegovih ljubitelja i vlasnika.

enver

Male Broj postova : 39
Registration date : 20.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  ludi tata ned pro 30, 2007 5:00 pm

Mislim da nema negativne konotacije , samo protivljenje institucije i pojedinaca
koji su suprotnog mišljenja . Ali , što je 11o god dokumentiranog rada u uzgoju
jedne vrste/pasmine u odnosu na nečije današnje stavove .!? Prvi bih volio da ovi
konji dobiju zasluženo priznanje postojanosti i kvalitete , pod bilo kojim imenom,
no ne kužim zašto ne pod imenom ergele na kojoj je krenuo njihov uzgoj . Ili jedna
paralela - zašto lipicanci ne bi bili "sežanski bijeli konji" , pa Sežana je veća i starija
od sela Lipice ? I puno takvih primjera još ima , ne samo u konjarstvu .
Moramo li se mi svi stidjeti što bečki dvor nije ergelu osnovao u centru Sarajeva ili
Ljubljane ili Zagreba , nego u nekom selu na Romaniji . Nitko ne bi u ovom slučaju
trebao biti opterećen ni povijesnim , ni nacionalnim ni osobnim animozitetima , nego
samo racionalno prihvatiti činjenicu da imamo konje koji puno više vrijede nego što
neki odgovorni priznaju .

ludi tata

Male Broj postova : 115
Registration date : 25.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty za ludi tata

Postaj  enver ned pro 30, 2007 6:50 pm

Srdacan pozdrav iz Sarajeva. Molo pojašnjenja neće škoditi. Austrijanci su ovu ergelu osnovali baš u Sarajevu, 1895. godine, a prije toga od 1881.u Sarajevu je bilo centralno pastuhsko stanište gdje se nalazio veliki broj pastuha koji su služili za popravljanje kvaliteta Bosanskog brdskog konja. Od 1884 to je bilo stanište za Arapske pastuhe kojih je bilo oko 60 u prosjeku. Ergela je 1898. godine preselila u Goražde, a Borike su bile ljetno ispasište. Ergela je preseljena na Borike 1929. godine. Međutim, to ništa ne mijenja na stvari i Arapski borički konji ovakvi kakvi su danas formurani su na Borikama i logično je da u nazivu pasmine stoji "borički". Za mene tu nema ništa neobično da se neko ne slaže sa tim imenom, taj svoje konje nece upisati u nase maticne knjige i stvar riješena. Ja cu za nekoliko dana na ovom forumu napisati, šta je to definicija pasmine i zašto mislim da je Arapski borički konj već formirana pasmina koju samo treba registrovati. Uzgred, Borike nisu na Romaniji, već kada se idući od Sarajeva prođe preko Romanije, zatim dođe u Rogaticu i na nekih 15 km. od Rogatice na planini Sjemeć nalaze se Borike. To je moj rodni kraj i ja u tom okrugu znam svaki zaselak iako živim u Sarajevu od 1965.g.

enver

Male Broj postova : 39
Registration date : 20.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  Kebir pon pro 31, 2007 1:34 am

Apsolutno sam za to da se pokrene registracija pasmine. Baš zato što nije registrirana našim papirima mlati i bez naše volje ko i kako hoče. Ne smatram da smo mi mali (koji imamo jednog ili dva konja ) kompetentni da pokrenemo tu registraciju. To bi trebao napraviti netko iz udruge . Može se svakom od nas poslati poruka na komp i pitati dali smo za to ili nismo. MIslim da nitko nebi bio protiv. Zatim sakupiti sve potpise i predati zahtjev. I gotov posel. Ovak svi mlate sa nama ko kak hoče. Ako se ne složimo sto posto smo propali. Nitko nas neče pitati za mišljenje. Oni če odlučiti ikako njima paše a mi se možemo fučkati i prodje mačka sa kolačima. Mislim da sam u pravu. Ja osobno njima ništa ne vjerujem. Recite vi ostali svoje mišljenje.
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 65
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  Kebir pon pro 31, 2007 1:38 am

Ili možda zajahati konja uzeti ostale i preko granice gde me nebudu zajebavali ovakvi jebivetri. Ja mogu prek granice žena mi je iz BiH i baš me briga i tamo ču nači posla.
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 65
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  Kebir pon pro 31, 2007 1:41 am

Mislim ova tema me uvjek uzruja idem čir me muči moram uzeti par tableta i 3 ili 4 cigarete. Da se mojom imovinom tak mlati i zajebava. Idem.
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 65
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty za kebir

Postaj  enver pon pro 31, 2007 3:38 pm

Tema o imenu Arapskog borickog konja ne treba da ti diže pritisak niti da te čini nervoznim. Naprotiv, treba da te veseli i čini radosnim. Inicijativa za registraciju pasmine je krenula, to se više ne može zaustaviti i budi siguran kada dogodine budemo slavili Novu godinu imaćemo registrovanu pasminu. To je proces koji se ne može završiti za mjesec dana, možda bi i mogao da nemamo prepreka. Zajedno ćemo ih savladati. Vrlo je značajno da u Bosni i Hrvatskoj, a evo čujem i u Srbiji, imamo dovoljno jedinki za nastavak organizovanog uzgoja. Ostalo će slijediti samo po sebi.

enver

Male Broj postova : 39
Registration date : 20.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  Kebir pon pro 31, 2007 3:57 pm

O tome sam uvjek pisao, o tome govorio i Iza toga stojim. Protiv Čačića nemam ništa, on je dosta napravio po pitanju konjogojstva. Smatram da se malo zaletio i da bi se trebao malo smiriti i spustiti loptu. Još jednom ponavljam:baš mi je i malo simpatčan samo je malo pretjerao. Nisam čuo druge uzgajivače da su se javili i komemtirali ovu temu . Neznam zašto ali dogovor kuču gradi. Molim da mi ne zamjerite i oni koji me znaju i oni koji me ne znaju.
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 65
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  El Hafi pon pro 31, 2007 4:10 pm

ne zna kolko je bitno, ali i ja se slazem sa imenom boricki arapski konj. nekak mi ga je postalo prirodno koristiti.
El Hafi
El Hafi

Female Broj postova : 20
Age : 34
Location : ivanić grad
Registration date : 20.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  KUHAYLAN ZAID pet sij 04, 2008 12:01 am

Lijep pozdrav svima i oprostite što se još nisam dovoljno aktivirao na forumu, ali ćemo sad to promjeniti.
Znam da o meni ovisi dosta toga po pitanju Arapskih boričkih konja i nijighovog imena. To ime je bila ideja g.Volodera i mene, jer nas već godinama muči pitanje imena ovih konja. Ime Arapski borički konj je identitet tog konja i niti jedno drugo ime ga nemože bolje prezentirati. Uglavnom, oko imena se slaže više od 90% uzgajivača i vlasnika. Svega par uzgajivača malo negoduje po pitanju imena ABK, kao nije domoljubno, a niti jedan od njih nije bio u domovinskom ratu! Kažu da im je bitno samo da je arapski, kao da to dovoljno govori , pa svi konji koji imaju veze sa arapom su arapski, ali SAMO JEDAN JE BORIČKI! Ja se nikada neču složiti sa imenom samo Arapski konj.
Ako netko ima možda bolji prijedlog neka ga kaže, pa ćemo ga svi zajedno razmotriti, možda postoji neko drugo, bolje riješenje (mada sumnjam).
Što se tiće HSC-a, oni nisu definitivno za to ime i nemamo njihovu podršku. Čekamo da se vrate povratne informacje iz ISG-a, o rodovnicima naših konja, pa da vidimo koliko naših konja zadovoljava definiciju ŠAGIJA. Nakon toga ćemo organizirati veliki okrugli stol, gdje će biti pozvani svi uzgajivači, vlasnici i ljudi koji imaju veze sa ABK. Nakon tog sastanka će ljudi moći odlučiti na koju će stranu, da li su šagije ili ostaju ABK.
KUHAYLAN ZAID
KUHAYLAN ZAID

Male Broj postova : 2
Registration date : 20.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  Kebir pet sij 04, 2008 1:25 am

Dakle ja sam več i na onom prije forumu govorio o tome. Samo radi ove teme sam se i aktivirao. Još jednom ču vam ukratko ispričati: Bio sam u Ilici pa smo se malo dotakli ove teme. Sve je počelo sa tim kako je Voloder povukao sve svoje papire. Čačić se na spomen imena Voloder toliko uzrujao i nije o njemu rekao ni jednu lijepu riječ. Prije ,oko mjesec dana sam ja bio kod Volodera u Vrbovskom i on mi je o tome govorio. Izgleda da ga ja budala nasam svatio ili nisam vjerovao. Volodera jako poštujem jer se njegov rad i djelo vidi. Nažalost on je ispao usamljeni jahač i ako ostane sam mislim da če njegova borba sa vjetrenjačama biti uzaludna. Još jednom ponavljam :Mato Čačić je rekao: Tko neče da se upiše u knjigu šagija taj če biti izbrisan. Ja sam osobno da mene prvog izbrišu ako do toga dodje. Ako do toga dodje to za mene znači da u ovoj državi postoji samo zakon i volja pojedinca. Još uvjek mi nije jasno zašto on toliko inzistira na tim šagijama. Šta bi bilo da mi svi povučemo papire. Šta bi bilo . Pitanje šta napraviti i kome Čačić odgovara ili može raditi šta hoče,jesu oni tamo radi nas ili radi sebe. Kome su oni servis nama ili nekom drugom. Gordane, koga se drugog čeka nego vas. Voloder je svojim postupcima več rekao svoje mišljenje.Skidam mu kapu. Znam da če i za ovo čuti i zato ga molim da mi oprosti. Izgleda da sam stvarno bio glup.Mislim da mi netrebamo čekati ničije mišljenje. Ja mislim da treba nešto poduzeti i da nam vreme curi.
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 65
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  yasin pet sij 04, 2008 6:22 pm

Evo i moje skromno mišljenje potpuno se slažem s tobom kebir i s Enverom Arapski borički konj.

yasin

Male Broj postova : 13
Registration date : 04.01.2008

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  Kebir pet sij 04, 2008 6:27 pm

ajmo dalje . šta se čeka?
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 65
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty ime i pasmina

Postaj  enver pet sij 04, 2008 9:03 pm

Nisam baš najbolje stao sa vremenom, ali kada ste na ovu temu ovako žustro startali da napišem ono što sam namjeravao sjutra ili prekosjutra. Idemo redom, pa prije bilo kakvih razmatranja treba da shvatimoda živimo u vremenu kada je novac ispred svih drugih vrijednosti na ovome svijetu, pa upis Arapskog boričkog konja u Šagije može biti vrlo unosan posao i za onoga u Njemačkoj i za onoga u Hrvatskoj ko mu u tome pomogne. Zbog toga nas sva ova zbivanja ne treba da iznenađuju. Ali mi treba da idemo svojim putem, tj. da registrujemo pasminu i damo joj ime Arapski borički konj.
Prof. dr. Albert Ogrizek je definisao pasminu ovako:" Pasmina je skup životinja iste vrste, koja se zbog zajedničkog podrijetla i prilagođenja jednoličnim životnim prilikama međusobno podudarajuu značajnim i bitnim pasminskim oznakama i svojstvima morfološke i fiziološke naravi. Ta svojstva moraju životinje jedne pasminske skupine (populacije) prenositi na svoje potomstvo".
Postojanje pasmine bazira se na ustanovljenim matičnim knjigama u koje se upisuju brojni podaci. Među knjigama koje se obavezno vode su:
1. Plan pripusta i njegova realizacija;
2. Knjiga Ždrebadi;
3. Knjiga rasplodnih kobila i
4. Knjiga pepinjernih pastuha. ( ima još ali su ovo najbitnije).

Pojedine pasmine imaju zatvorene rodovnike, tj. u matično knjigovodstvo se mogu upisati samo jedinke čija su oba roditelja već upisana u rodovnik pasmine. Drugi slučaj su otvoreni rodovnici koji dozvoljavaju registraciju i upis u matične knjige i jedinke čiji je jedan roditelj iz dotične pasmine, a drugi može biti iz neke druge pasmine ( obično se Pravilnikom utvrdi koje su to pasmine).
Ako bolje analiziramo ovo što je do sada napisano jasno proizilazi zaključak da je Arapski borički konj davno formirana pasmina i da je ju kao takvu trebalo registrovati u trenutku osnivanja WAHO, ali nažalost, tada za to nismo imali sluha. To dalje znači da mi već imamo formiranu pasminu, a da je formalno pitanje njezine ragistracije. Čini mi se da smo se usaglasili i oko imena. Šta nam je dalje činiti?
moj prijedlog je da se formira Međunarodno udruženje uzgajivača Arapskog boričkog konja od uzgajivača iz Bosne, Hrvatske, Srbije ( eventualno Makedonije i Slovenije).
Da se Statutom ili posebnim Pravilnikom utvrde Pravila o vođenju matične evidencije pasmine Arapskog boričkog konja. To bi podrazumijevalo i utvrđivanje kriterija za upis konja u matične knjige. Sa svim potrebnim obrascima i literaturom koju imamo lako ćemo dobiti verifikaciju u međunarodnim razmerama.
Ono što je u ovom slučaju bitno jeste da izbjegnemo nervozu i nepotrebne konflikte, ja ponovo naglašavam proces je krenuo i niko ga ne može zaustaviti.

Slijedi nastavak!

enver

Male Broj postova : 39
Registration date : 20.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty šta je to šagija

Postaj  enver pet sij 04, 2008 9:52 pm

Ja sam dao precizne rodovnike linija pastuha i za rodove kobila Kadina i El Hafi. Pogledajte ih preciznije i evo do čega ćete doći:
1. Od svih linija pastuha samo LENKORAN ima u sedmom koljenu krvi Šagija i to
preko majke koja je već imala samo 25% krvi Šagija. Gazal, Saabich, Siglavy i
Kuhajlan Zaid nemaju krvi Šagije.
2. Od svih rodova kobila samo Kadina i to u jedanaestom koljenu ima Šagija krvi,
dok svi ostali rodovi je nemaju.
3. U praksi se ide do pet generacija, samo u izuzetnim slučajevima do deset,
prilikom analize rodoslovlja.
4. Prema tome ne postoje NI TEORIJSKE ŠANSE DA SE ARAPSKI BORIČKI KONJ
UPIŠE U ŠAGIJA PASMINU, NITI ZA TO POSTOJE ČAK NI MINIMALNI ARGUMENTI

Onaj ko vas na to tjera treba da vam da original izvod iz pravila o upisu u registar Šagija. Ako postoje uslovi za upis Arapskog boričkog konja u pasminu Šagija, onda postoje i uslovi za upis i Hercegovačkih i Dalmatinskih magaraca u pasminu Šagija. Ni jedni ni drugi namaju bliže Šagija pretke.
Neko je vrlo podlo zamijenio teze konstatacijom da u njemačkom uzgoju Šagija ima dosta krvi Arapskog boričkog konja. Možda je to tačno, ali to je krađa i tim ćemo se morati pozabaviti. U svakom slučaju to nema veze sa Arapskim boričkim konjem nago je to problem Šagija.
Ja ovdje ne govorim o kvaliteti jedne i druge pasmine, možda je Šagija i bolji konj. Ali ostaje nejasno zašto žele da nam uzmu baš sve. Sila i novac mogu sve, ali mi se nećemo dati. Ovo je naša pasmina i veza sa Šagijama je prekinuta 1928. godine kada je dr. Grković eksplicite izbacio Šagije iz rasploda. To je bilo prije 80 godina.

enver

Male Broj postova : 39
Registration date : 20.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  Kebir pet sij 04, 2008 11:38 pm

Dragi moj da ne ispadne da sam ja neki anarhista. Ja vač dugo zapravo upozoravam da se tu radi ustvari o privatnim interesima i kradji.Potpuno se slažem sa ovim što si ti napisao i tu za mene nema nikakve diskusije. Ja još uvjek smatram da to sve trebate vi koji ste da tako kažem malo veči od nas pokrenuti. Mi ostali moramo vam dati podršku i biti uz vas uvjek kada čete trebati. Ja toga znam dosta u vezi povjesti arapa i zato sam tako reagirao. Možda malo previše živčano ali ja sam takav. Dok sam bio mlad bio sam i gori. Ali ponavljam treba krenuti i raditi. Znači ajmo krenuti da ne ispadne da netko drugi omasti brk bez znoja i jedne pare. Ako sam previše napadan , samo me slobodno upozorite. Imam dosta godina ali uvjek hoču saslušati i druge jer se uvjek nešto novo može čuti i naučiti. Envere možda i na ovom forumu i o ovoj temi ima nekog matrijala za neku knjigicu pa nebi bilo loše sa obzirom na tvoje iskustvo u pisanju da danas -sutra nešto i bude napisano da ostane za uspomenu i onima koji če doči.Pozdrav svima.
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 65
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  FEKHRA pon lis 26, 2009 2:42 pm

Već neko vrijeme nismo ništa ozbiljnije diskutirali o imenu za naše konje.
Na 2.SKOKU (sajmu konja i konjičke opreme) bio je i okrugli stol glede ove teme. Prisutna su bila gospoda iz Hrvatskog centra za konjogojstvo, dragi gosti iz Sarajeva (prof.Refik Telalbašić, mr.Enver Žiga i nekoliko vlasnika boričkih arapskih konja), te značajan broj vlasnika iz Hrvatske.
G.Damir Voloder je iznjeo ukratko povijest i obrazloženje zašto baš TO ime:

IME Borickiarapstr1

IME Borickiarapstr2

IME Borickiarapstr3

Prof.Telebašić i mr.Žiga, također su iznjeli svoj stav i podržali mišljenej g.Volodera.

Mišljenje g.Čačića je ostalo, kao i do sada (poznato svima koji su bili prisutni, a i onima koji nisu), tako da su se u biti uzgajivači još više "stavili na hrpu" i idemo dalje.
Svoje smo konje pokazali i prikazali narodu. Very Happy

Uzgajamo konja koje volimo i koji su LIJEPI i UPORABNI!
FEKHRA
FEKHRA
Admin

Female Broj postova : 359
Age : 49
Location : Kutina, Hrvatska
Registration date : 16.12.2007

https://borickiarapskikonj.4umer.com

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  Kebir uto lis 27, 2009 12:53 am

Idemo brže,nemogu gledati onu putovnicu Evil or Very Mad
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 65
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

IME Empty Re: IME

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.