Arapski konj porijeklom s Borika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

+7
Kana Kadina
KUHAYLAN ZAID
Marko
FEKHRA
Cheyenne
enver
Kebir
11 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  Kebir uto pro 25, 2007 11:41 pm

Osobno sam protiv bilokakvog miješanja Shagya u naš uzgoj osim individualno nekom uzgajivaču za njegovu dušu. Ako malo pogledamo linije i rodove kod nas i u BiH vidimo da još možemo i jedni i drugi kombinirati sa pripustima još dugi niz godina. Apsolutno sam protiv bilokakvog ozbiljnog miješanja Shagya sa Boričkim arapom. Što se tiče who arapa nije loše da se malo pomješa , samo bi pritom trebalo pripaziti i za mišljenj e se konzultirati sa stručnim osobama. Tolik o mojem mišljenju pa molim da malo popričamo.
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 64
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Uvođenje Shagija u naš uzgoj

Postaj  enver sri pro 26, 2007 12:43 pm

Vidim ta je to top tema u Hrvatskoj pa nije na odmet da je dobro pretresemo. Poćićemo redom jer su još davne 1909. godine, kada se je ergela nalazila u Goraždu, nabavljene dvije kobile i to: 37 Šagija i 38 Šagija. Obje kobile su izlučene iz priploda nakon dva ždrijebljenja. Zatim dolazi nabavka pastuha 19 Šagija koji je bio u priplodu 11 godina od 1918. do 1928. godine. Tada je ergelu vodio dr. Grković koji uviđa da to nije bio najbolji potez i od te godine se više Šagije ne koriste na Borikama. Evo šta je 1932. godine Grković Napisao: "Konačno svako mora priznati, da tip teških arapa iz Radauca ne odgovara bosanskim prilikama, pa je to bila jedna velika greška, da je za pepinjera uzet pastuv Šagija X - 13, koja se linija naročito odlikuje korpulentnošću i veličinom, što se može razvijati i podržavati samo u bigatim krajevima. Korpulentnost je uvijek spojena i s manjim temperamentom i manjom izdržljivošću, u nepovoljnim životnim prilikama, što opet govori protiv upotrebe te linije u bosanskom konjogojstvu." Mislim da je ovim sve rečeno. U boričkom uzgoju još neko vrijeme se zadržao rod kobila Šagija koji je nastao parenjem pomenutog pastuha sa postojećim kobilama ( tada je bio običaj da se tako formiraju rodovi). Posljednja kobila iz te generacije je šagija XXIII, majka 67 Lenkoran V. Drugi svjetski rat nije preživjela nj jedna kobila toga roda. Na osnovu svega može se izvući zaključak da je udio Šagija u našem uzgoju ili potpuno zanemariv ili uopšte ne postoji.
Ja o Šagijama ne znam ništa više, imao sam priliku na ergeli Čađavica kod Bošnjaka vidjeti pojedine konje za koje su mi rekli da su Šagije, ali je vrijeme bilo vrlo kratko a ni ja nisam takav stručnjak da bih mogao dati bilo kakav komentar. Sigurno je jedno da je Arapski borički konj vrlo kvalitetna pasmina ( naknadno ću obrazložiti zašto vrlo dokumentovano mogu tvrditi da je to posebna pasmina) konja i da većina nas nije ni svjesna sa kakvim draguljem raspolažemo. Također mislim da nije preporučljivo uvoditi Šagije u naš uzgoj, a to bi trebalo pravno regulisati. Sada je proces krenuo pozitivnim smjerom i on se više ne može zaustaviti. Pogotovu kada vidim da kod vas ima pono mladih uzgajivača kao što su Vila, Kana Kadina, Marko, Šebalj junior. Pa to je fantastično, to su djevojke i momci koji će garantirati daljnji uspješan uzgoj Arapskog boričkog konja, što opet nama čini veliku radost. Svakako da će svako odlučivati o svom uzgoju, ali ako mi uspijemo napraviti međunarodnu asocijaciju od uzgajivača iz država sa prostora bivše YU, i precizno definišemo uslove upisa u matične knjige stvari će biti riješene same po sebi. Ja ću uvijek biti protiv uvođenja Šagija u naš uzgoj, a ako treba nova krv tražićemo je kroz nabovku originalnih pastuha.
P.S. Kebir žao mi je što sinoć nisam vidio poruku.

enver

Male Broj postova : 39
Registration date : 20.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  Kebir sri pro 26, 2007 8:18 pm

Hvala na ovom javljanju i zaista mi je drago da dijelimo isto mišljenje. Nažalost nikako nemogu doči do stariih knjiga o uzgoju Na Boriku pa sam prikračen za vrlo važne informacije. Čak ni preko oglasi a ni antikvarijata, pa kad bi postojala kakva mogučnost ponovnog tiskanja tih knjiga. Sada ponovno čitam vašu knjigu kao i sve koje imam (čitam ih svake zime). Znam da sam ovo trebao poslati privatno ali mislim da je bolje da što širi krug ljudi bude što bolje upučen.
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 64
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  enver sri pro 26, 2007 8:25 pm

Na koje knjige misliš.

enver

Male Broj postova : 39
Registration date : 20.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Shagje u borickim konjima

Postaj  Cheyenne sub sij 05, 2008 3:37 am

ja se zaista izvinjavam ako cu zvucati grubo ali ta prica o"kapi"krvi shagja konja u borickom uzgoju i prica kako je bio"samo jedan shagja a i njegovo potomstvo je izbaceno iz priploda" je potpuna neistina i dezinformacija.I ja sam dugo verovala tim pricama dok se sama nisam bacila na posao i pronasla sve potrebne podatke.
U POREKLU BORICKIH KONJA JE I DO 50% A KOD NEKIH LINIJA I RODOVA I VISE SHAGJA KRVI.
opet molim sve koji to hoce da provere da udju na sajt www.shagya-database,ukucaju search,i uz p[omoc imena konja nadju podatke.U kvadratic za to namenje ukucajte ime konja.kada i ako se pojavi(ako ne poksajte sa prvim pretkom)kliknite opet na to ime i izaci ce vam rodoslovi sve u devetnaesti vek!
dovoljno je ukucati imena nekih od PEPINJERA ergele Borike,kao sto su:
78 Gazal VII,od oca 74 gazal V i majke 414 EL HAFI XXVI
70 lenkoran VI o:67 Lenkoran V,m:346 Fatinica XXIV
225 Saabich-20 o:77 Saabich m:427 Hamdani V
Na primer-kod Saabicha 225 morate ukucati majku 427 Hamdani V i videcete da je rod hamdani skoro iskljucivo nastao od shagja konja!
I svi ostali rodovi imaju mnogo shagja krvi.Shagja preci inace na sajtu budu obelezeni plavom bojom.
Dakle,molim Vas-ako ni zbog cega drugog a ono zbog toga da ne ispadnemo smesni,manimo se neproverenih prica.junacke pesme ostavimo za gusle i prihvatimo se nauke.
Ako sam ja koja sam FANAKTIK po pitanju cistokrvnosti i borbe za sopstvenu rasu-pa znate sa pegasusa-mogla da priznam da nisam bila u pravu,da sam bila vodjena DEZINFORMACIJAMA i prihvatim cinjenicu da je u stvaranju borickog konja U VELIKOJ MERI ucestvovao shagja konja-pokusajte i vi.
I tek tada mozemo biti ozbiljno shvaceni od strane onih koji treba da odlucuju imamo li pravo na rasu ili nesto drugo i nastaviti dalje kao ozbiljni ljudi.
Samim tim ako je do sada u uzgoju uestvovao av i shagja konj,treba tako i dalje da bude.Naravno-probrani i za to pogodni i av i shagja konji.

Cheyenne

Female Broj postova : 8
Registration date : 26.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Opet o registru

Postaj  Cheyenne sub sij 05, 2008 4:01 am

Ukoliko zelite da jednostavno pogledate sve boricke konje koje se nalaze u shagja registru uradite sledece:
udjite na sajt www.shagya-database.ch
Kliknite na search
kliknite na trazenje prema mestu rodjenja(by birthplace)
izaci ce vam spisak,trazite Gorazde
kliknite na gorazde i izaci ce vam spisak konja.Kliknite na ime konja koji vas zanima i dobicete podatke.
Kao sto rekoh-mnogo shagja.Zaprepascucjuce mnogo shagja.
Nemojte da vas zavara ime konja shagja!postoje konji pod imenom shagja koji u AV,punokrvnog roda shagja.Gledajte oznaku av ili sha.
Oznaka PASB znaci poljski uzgoj
db znaci desertbred-pustinjski uzgoj.

Cheyenne

Female Broj postova : 8
Registration date : 26.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  Kebir sub sij 05, 2008 4:01 am

Draga moja znadeš liti koliko su oni pokupovali naših konja i odveli da poprave krv tim njihovim šagijama.
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 64
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Nisu samo Shagje shagje

Postaj  Cheyenne sub sij 05, 2008 4:06 am

enver je napisao/la:Vidim ta je to top tema u Hrvatskoj pa nije na odmet da je dobro pretresemo. Poćićemo redom jer su još davne 1909. godine, kada se je ergela nalazila u Goraždu, nabavljene dvije kobile i to: 37 Šagija i 38 Šagija. Obje kobile su izlučene iz priploda nakon dva ždrijebljenja. Zatim dolazi nabavka pastuha 19 Šagija koji je bio u priplodu 11 godina od 1918. do 1928. godine. Tada je ergelu vodio dr. Grković koji uviđa da to nije bio najbolji potez i od te godine se više Šagije ne koriste na Borikama. Evo šta je 1932. godine Grković Napisao: "Konačno svako mora priznati, da tip teških arapa iz Radauca ne odgovara bosanskim prilikama, pa je to bila jedna velika greška, da je za pepinjera uzet pastuv Šagija X - 13, koja se linija naročito odlikuje korpulentnošću i veličinom, što se može razvijati i podržavati samo u bigatim krajevima. Korpulentnost je uvijek spojena i s manjim temperamentom i manjom izdržljivošću, u nepovoljnim životnim prilikama, što opet govori protiv upotrebe te linije u bosanskom konjogojstvu." Mislim da je ovim sve rečeno. U boričkom uzgoju još neko vrijeme se zadržao rod kobila Šagija koji je nastao parenjem pomenutog pastuha sa postojećim kobilama ( tada je bio običaj da se tako formiraju rodovi). Posljednja kobila iz te generacije je šagija XXIII, majka 67 Lenkoran V. Drugi svjetski rat nije preživjela nj jedna kobila toga roda. Na osnovu svega može se izvući zaključak da je udio Šagija u našem uzgoju ili potpuno zanemariv ili uopšte ne postoji.
Ja o Šagijama ne znam ništa više, imao sam priliku na ergeli Čađavica kod Bošnjaka vidjeti pojedine konje za koje su mi rekli da su Šagije, ali je vrijeme bilo vrlo kratko a ni ja nisam takav stručnjak da bih mogao dati bilo kakav komentar. Sigurno je jedno da je Arapski borički konj vrlo kvalitetna pasmina ( naknadno ću obrazložiti zašto vrlo dokumentovano mogu tvrditi da je to posebna pasmina) konja i da većina nas nije ni svjesna sa kakvim draguljem raspolažemo. Također mislim da nije preporučljivo uvoditi Šagije u naš uzgoj, a to bi trebalo pravno regulisati. Sada je proces krenuo pozitivnim smjerom i on se više ne može zaustaviti. Pogotovu kada vidim da kod vas ima pono mladih uzgajivača kao što su Vila, Kana Kadina, Marko, Šebalj junior. Pa to je fantastično, to su djevojke i momci koji će garantirati daljnji uspješan uzgoj Arapskog boričkog konja, što opet nama čini veliku radost. Svakako da će svako odlučivati o svom uzgoju, ali ako mi uspijemo napraviti međunarodnu asocijaciju od uzgajivača iz država sa prostora bivše YU, i precizno definišemo uslove upisa u matične knjige stvari će biti riješene same po sebi. Ja ću uvijek biti protiv uvođenja Šagija u naš uzgoj, a ako treba nova krv tražićemo je kroz nabovku originalnih pastuha.
P.S. Kebir žao mi je što sinoć nisam vidio poruku.
Postovani gosp.Ziga-vi izgleda smatrate da su samo kobile roda Shagja imale u sebi shagja krvi?U potpunoj ste zabludi.Svi odreda rodovi imaju u sebi shagja krvi.Najvise Hamdani.I svi pastuvi odreda su shagja pastuvi.Od pocetka veka pa do Saabicha 77 nije bilo ni jednog priplodnjaka koji je bio punokrvan.Svi odreda su shagje,sa manje ili vise udela punokrvnih predaka ali su shagje.
Ja vam preporucujem da proucite mehanizme nastanka rase shagja arabera i uporedite stare shagja rodoslove sa borickim rodoslovima-necete ih moci razlikovati.

Cheyenne

Female Broj postova : 8
Registration date : 26.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  Kebir sub sij 05, 2008 4:15 am

Draga moja neču ti odgovoriti na ovo . Znam ko hoče. Nemoj se uvrediti ali si u krivu. Moje poštovanje. Sada sam se sjetio obečala si objaviti pismo kad ga prevedeš. Nemoj ovo primiti za zlo.
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 64
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  FEKHRA sub sij 05, 2008 1:22 pm

Da li situaciju možemo postaviti i ovako: da su šagije nastali od naših Boričkih arapa? Znamo da je puno (previše) naših konja odvedeno u Njemačku i da je na njima temeljen Šagija uzgoj i da naziv Šagija potiče od 1978.g.(ako se ne varam), a naš je uzgoj puno stariji od toga.

Šta je bilo prije kokoš ili jaje?
FEKHRA
FEKHRA
Admin

Female Broj postova : 359
Age : 49
Location : Kutina, Hrvatska
Registration date : 16.12.2007

https://borickiarapskikonj.4umer.com

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  Kebir sub sij 05, 2008 2:33 pm

Tako je to u kratko. Treba samo pitati i nema problema.
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 64
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty malo vatre

Postaj  enver sub sij 05, 2008 4:27 pm

Oho,ho, diskusija se razvila , to može biti i dobro. Ovo što sada pišem je samo dio odgovora za Cheyenne.
Sve podatke koje plasiram na ovom forumu ili objavljujem na drugim mjestima crpim iz sljedećih izvora:
1. Knjiga pripusta ergele Borike koja se vodi od 1895. godine
2. Knjiga ždrebadi koja se vodi od 1895.godine
3. Knjiga rasplodnih kobila koja se vodi od 1895. godine
4. Knjiga pepinjernih pastuha koja se vodi od 1985. godine
5. Literatura koju su pisali Dr. Grković, dr. Hrasnica, dr. Ogrizek i dr. Telalbasić

ZAŠTO VI NAS UPUĆUJETE NA MATIČNE KNJIGE SGAGYA KADA MI IMAMO SVOJE KNJIGE KOJE SU JEDINO MJERODAVNE.
Uzgred ja do danas nisam posjecivao tu stranicu, a kada sam je posjetio ovlaš sam vidio dosta grešaka pa i nebuloza.
Vi tvrdite da u boričkom uzgoju nije nikada bilo originalnih Arapskih pastuha, a ja vam kažem da je u Bosnu uvežen veliki broj originalnih pastuha, a pepinjeri su bili:
2 Kohejlan Abu Argub, 3 El Kabra, 4 Massud, 5 Maneghie Sbaali, 6 Simhan, 7 Ferhun en Nedjd, 8 Saklavy Gidrane ( negdje se piše kao Siglavy Gidrane) , 10 O'Bajan eš Šeraki, 12 Mešhur, 11 Šehun, 13 Gazal. Za opširnije informacije konsultujte literaturu koju sam naveo. Ako to nije prava literatura onda ja ne znam šta je.
Dalje ako vi neđete ijednog konja na Borikama ili u Hrvatskoj iz ovoga uzgoja ( ne računam konje koji su stvarno Shagya), ja plaćam ručak za sve učesnike foruma gdje god kazete.
Niti jedan Gazal do 74 Gazal V, nije imao ni kapi Shagija krvi. Majka od 74 Gazal V je 369 Kadina II koja u petom koljenu ima krvi Sgagije ili nešto malo više od 3%, što znači da je taj Gazal imao oko 1,5% krvi Shagije što je u svakoj ozbiljnoj priči zanemarivo.
Što se tiče 67 Lenkorana on po majčinoj lozi vuče neki procenat krvi Shagije, vjerovatno 25% ili 12,5 % što se je usljedeće četiri generacije izgubilo. Ovoj liniji dodata je krv Shagije isto u malom procentu preko kobile 580 O'Bajan XVII koja je 1989. oždrijebila sadašnjeg pepinjera 86 Lenkoran XI.
Rod kobila Hamdani jeste iz Babolne od roda Jussuf, ali nema nikakve veze sa Shagijama niti sadasnje potomstvo ima te krvi u sebi.
Ako vi imate druge podatke molim da ih prezentirate na način kako to ja radim ili bolje. Nemojte nas upućivati na matične knjige Šagija niti davati paušalne ocjene. Ako barem i jedan podatak kroz ovu prepisku nađemo novi ili korigujemo već smo uspjeli. Posebno bi bilo interesantno vidjeti skraćenu rodovnicu za Gazala jer vidim da se i kod njih pojavljuje Gazal iz 1903. godine od istog plemena što je dosta sumnjivo.
Što se tiče broja pepinjera linije Šagija na Borikama i njihovog izbacivanja iz priploda uzmite knjigu dr. Grkovića koji je tada bio upravnik ergele i veliki stručnjak konjogojstva pa ćete vidjeti zašto je to urađeno. U kasnijim radovima dr. h
Hrasnice ta tema je analitički razrađena. Nemojte samo reci da su to ljudi koji su pričali priče za malu djecu a da je ono što nam kažu iz registra Shagija Biblija ili Ku'ran ili Stari zavjet.

enver

Male Broj postova : 39
Registration date : 20.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  Kebir sub sij 05, 2008 8:25 pm

U vezi ručka: ja poklanjam jednog konja i plačam prenos vlasništva( ako još budem u HSC-u).
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 64
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Boricki ili shagja

Postaj  Cheyenne sub sij 05, 2008 9:51 pm

Kao prvo,knjigu gospodina Grkovica imam i veoma sam je pazljivo citala mnogo puta.
I mogu da vam kazem da ako je opet pazljivo procitate videcete da pise upravo ono sto ja ovde navodim.
Dalje,kada sam ja to rekla da nije bilo originalnih pastuva u borickom uzgoju???
I trece,gospodine Ziga,PUNOKRVNOST upravo znaci to da ako je ikada bilo i kapi strane krvi konj nikada vise nece biti punokrvan.To bi trebalo da znate-nema tog broja generacija nakon kog ce se krv arapskog konja smatrati "isciscenom" od strane krvi koja je ucestvovala u stvaranju konja kog danas nazivamo shagja araberom.
Danas se cak u okviru WAHo postavlja pitanje punokrvnosti desert bred konja-pogledajte temu u vezi sa ovim pod nazivom "Is purity the issue".
kazete-imamo svoje maticne knjige.pa cija je bila ergela Borike?Austrougarska-kazete sami.Ko je vodio uzgoj-ciji strucnjaci?Vi kazete austrougarski.Ko je finansirao ergelu?Austrougarska monarhija.Pa o cemu onda pricamo?dakle-austrougarska ergela,austrougarski novci,austrougarski strucnjaci,austrugarski sistem stvaranja rase.Dakle?kazete,ne razumete se u shagje.Pogledajte dakle sta je shagja"arab-rasa stvorena na ergelama sa podrucja Austrougarske monarhije".
Fehra-ispada da nema tu starije koka ili jaje.niti su nasi konji nastali od njihovih niti njihovi od nasih-ispada da tu i nema nasi i njihovi(istorijski gledano i Bosna i hrvatska su bile njihove)nego su nastajali istovremeno od istih izvora,na isti nacin itd.Razumes?A rasa je tek sedamdesetih dobila novo ime-to nema nikakve veze sa nastankom.i dokle vise to'njihovo,nashe blabla"...lepo nam se nudi da se konji uvedu u svetski registar i priznaju kao CISTOKRVNA rasa ali neeee...Mi smo najpametniji,hocemo da i dalje budu araberi.
Pa ja sam prva bila za to da se trazi rasa.Zasto da ne-pokusajte.ja vise necu jer ne vidim relevantan razlog zasto bi nam za to nadlezne institucije priznale posebnost tamo gde je nema.Pa tako bi trebalo sve tipove punokrvnih arapskih konja-a ima ih ohoho-prozvati posebnom rasom.I sta-sad ce ceo svet da se vrti prema nama?Ma dajte se ljudi uozbiljite.Ko ce to da istera?Ko da finansira?Ko ce podmetnuti ledja?Ko ima dovoljno vremena,volje,znanja,strucnosti,veza sa svetom,obrazovanja i novca da se baci na pokusaj dobijanja posebne rase?ima li iko ovde uopste pojma kako to ide?Ili se jos uvek ocigledno ne zna sta je WAHO i njegova pravila,sta ISG i njegova pravila,sta to engleskog i arapskog punokrvnjaka uopste cini punokrvnjakom a ista su rase dobijene od njih?I sta je uopste potrebno da bi bilo sta bilo priznato kao rasa,brand,patent...
Ja sam veoma ozbiljna zena i prilicno sam godina sprcala u pozadinu radeci veoma ozbiljne poslove sa svetom.I znam kako sve funkcionise.
Vi ovde samo govorite"mi necemo,mi ne damo" a ne nudite nista konkretno-nikakva konkretna resenja,nego sve kao'reci cu jednom kad bude vreme"
I da,godpodine Ziga-maticne knjige o kojima govorite po krvnim linijama potpuno su identicne svim ostalim maticnim knjigama arabera sapodrucja Dunavske monarhije koje danas zovemo shagja araberima.Oprostite ali ne mozete sedeti u svom kabinetu i obilaziti bosanska sela i knjige bosanskih arapskih konja i sebe smatrati strucnjakom za arapske konje-i ne mozete svo svoje znanje temeljiti na grkovicevoj knjizi i maticnim knjigama sa Borika.Inace maticni listovi sa Borika prepuni su nejasnoca i gluposti-pa i Vi kada navodite imena i oznake konja cinite to nepotpuno.
Zasto vam toliko smeta da nasi konji postanu deo svetske organizacije ISG pod posebnim registrom i sa svojim uzgojnim programom?Sta je to tu tako lose?Meni to nekako lici na ono-necu u svet jer hocu da budem kralj svog malog univerzuma.
Manimo se sujete.Ovo nije vreme hladnog rata i nesvrstanih.
Inace,ovo je moje poslednje pisanje na ovom forumu jer mi se zaista smucilo da gubim vreme.
Pozdrav svima!

Cheyenne

Female Broj postova : 8
Registration date : 26.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  Marko sub sij 05, 2008 10:05 pm

Cheyenne je napisao/la:Kao prvo,knjigu gospodina Grkovica imam i veoma sam je pazljivo citala mnogo puta.

O kojoj se knjigi radi ( jeli može naziv ).
Marko
Marko

Male Broj postova : 12
Registration date : 21.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  Kebir sub sij 05, 2008 10:06 pm

HAJD UZDRAVLJE.
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 64
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  KUHAYLAN ZAID sub sij 05, 2008 10:53 pm

Prije svega, u pravu ste OBOJE (i Ceca i Enver), ali nitko ne govori o praktičnom djelu o eksterijeru i karakteru tih konja. Naš arapski konj nema nikakve sličnosti u eksterijeru i karakteru sa šagijama. To mogu sa sigurnošću potvrditi jer sam praktično ispitao kompletan naš (hrvatski) uzgoj Boričkog konja, a imao sam i prilike raditi i sa mađarskim šagija konjima. Bilo kakvo uvođenje šagija arapskih pastuha u naš arapski uzgoj ugrozit će strogo selektiran dugogodišnji naučni rad. Meni osobno je sada jasno da se mišljenja uzgajivača razlikuju, ali svima bi nam trebao biti cilj zadržati ovu vrijednost, bez obzira kako se ona na kraju nazvala. Dvadesetak godina teškog rada i odricanja posvetio sam ovim konjima i na kraj pameti mi nije da odustanem u nastojanjima da sačuvam ono što je godinama stvarano. Uz praktični dio proučio sam i veliki teoretski dio čitajući Grkovića, Hrasnicu i ostale, koji su pisali o tim konjima, a i godinu dana u nazad sa neta vadio i gledao rodovnike svih kobila koje su došle iz ergela austrougarske i već onda sam znao da u naši rodovnicima ima puno različitih pasmina konja. Nije upitno niti važno, što je bilo prije 1895.g., već je bitno šta se događalo kasnije i na koji način je sačuvan i stvoren naš Arapski borički konj. Uz arape imam i aklhaltekince i mogu si priuštiti bilo koju pasminu konja, a s obzirom da sam radio sa svoim pasminama konja koji obitavaju u Hrvatskoj, moja odluka i želja je konačna, a to je samo Arapski borički konj, bez obzira gdje ga svrstali i kako ga zvali.
KUHAYLAN ZAID
KUHAYLAN ZAID

Male Broj postova : 2
Registration date : 20.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  FEKHRA sub sij 05, 2008 11:02 pm

Cheyenne je napisao/la:
Inace,ovo je moje poslednje pisanje na ovom forumu jer mi se zaista smucilo da gubim vreme.
Pozdrav svima!

Ejjj, Ceco!!! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Nemoj nam sam otako otići! Zato smo i ovdje da glasno razmišljamo i da zajedno odlučimo gdje čemo i šta čemo ili da vidimo ko će kuda! Pa, kaj tebe može pokolebati jedna malo žešća rasprava????????? Duboko se nadam da NE!
Tvoje nam razmišljanje i znanje puno znači!
FEKHRA
FEKHRA
Admin

Female Broj postova : 359
Age : 49
Location : Kutina, Hrvatska
Registration date : 16.12.2007

https://borickiarapskikonj.4umer.com

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  Kana Kadina ned sij 06, 2008 12:01 am

Potpisujem Fekhru!
Nisam se do sada uplitala u vase rasprave jer nemam nis pametno za rec u vezi uzgoja ali na ovo nemogu sutjet makar me nitko vjerojatno nebu dozivio. Ajme pa odrasli ste ljudi, molim vas nemojte se svadat, ako necete zbog sebe bar onda zbog svojih konjica a i trebamo jedni druge. Mislim da razlike u misljenju nisu razlog za odlazak.
Kana Kadina
Kana Kadina

Female Broj postova : 15
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  Akhal Teke ned sij 06, 2008 12:05 am

potpisujem kanu
Akhal Teke
Akhal Teke

Female Broj postova : 93
Age : 40
Location : Trakoscan
Registration date : 23.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  Damir ned sij 06, 2008 12:46 am

Marko - pozdrav!

Evo ja ću ti odgovoriti, radi se o knjizi
Dr. Grković Milana - Naš Arapski konj (Njegov život i razvoj u državnoj ergeli "Goražda" i njegovo djelovanje u konjarstvu Bosne i Hercegovine)
Knjiga je izdana 1932. godine od Zadružne štamparije iz Zagreba

Cestitam na Dubai Pashi!

Damir

Male Broj postova : 5
Age : 49
Location : Slatina - Hrvatska
Registration date : 04.01.2008

http://www.amunesse-arabians.com

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  Kebir ned sij 06, 2008 1:26 am

To po vašrmu znači da mi nemožemo imati naš uzgoj i da nemožemo registrirati Boričkog arapa. Ispada da smo mi mala djeca i da trebamo mamu i tatu. Mi se nemožemo složiti oko imena a kamoli oko nečeg drugog.
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 64
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  Zana pon sij 07, 2008 11:02 am

Draga Cheyenne, tvoj odgovor Enveru, najblaže rečeno, je drzak.
Moram priznati da meni nećeš nedostajat na forumu.

Zana

Female Broj postova : 18
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  FEKHRA pon sij 07, 2008 12:42 pm

Dragi moji prijatelji!
Svi ste na ovom forumu DRAGOCIJENI, svačije mišljenje uvažavamo, taman bilo ono totalno drugačije od mišljenja večine. Naravno, sa dobrim argumentima!
Zato vas sve skupa molim da se usredotočimo na budučnost naših konja, a ne na prepucavanja.
Posebno cijenim mišljenja ovih dviju "suprotstavljenih" strana (Enver i Cheyenne) i smatram da su nam oboje potrebni u ovim našim debatama.
Još jednom vas molim , makar imate žestoke konje, da rasprava bude žestoka, ali i mudra i konstruktivna!

Hvala na razumijevanju!
Ana
FEKHRA
FEKHRA
Admin

Female Broj postova : 359
Age : 49
Location : Kutina, Hrvatska
Registration date : 16.12.2007

https://borickiarapskikonj.4umer.com

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  Kebir pon sij 07, 2008 8:25 pm

Potpuno ste svi u pravu. Što se tiče šagija i Boričkog arapa moram napomenuti da su oni nastali na sasvim drugačijim osnovama i da nikako nemogu biti ni približno isti. To su za moj pojam dva sasvim različita tipa i nikako ih nemožemo trpati u istu vreču. Za usporedbu postoji i Linija muniki arapa koju waho nikad nije priznao (navodno radi miješanja sa ahatekincima nekad davno) pa to opet nikome ne smrta i čak su i na cijeni. Gadafi je pomješao arapa i berbera i dobi libijskog arapa i to za par godina i to nikom ne smeta. Naš arap se kod nas uzgaja bez miješanja sa šagijom više od 70 godina pa to smeta. Ili ne smeta samo se možda oče nešto ušičariti. Pogledajte malo proporcije Našeg arapa i šagije i recite da su isti. Naš arap se kroz sve vreme uzgoja čak puno puta miješao i sa čistim arapima. Toliko sam vam objasnio vrlo jednostavnim jezikom da bi svi znali o čemu pričam. Da naš arap ima i pola i više krvi šagija opet ne može biti šagija. U cijeloj ovoj priči postoji samo interes pojedinaca i ništa više. Najme ja znam kakvi sve dogovori se polako sklapaju u vezi prodaje Boričkih arapa kad postanu šagije. Provjereno.Ceco nemoj se ti ljutiti na nas i nnemoj da smo jedni peotiv drugih. Imaš arapa i zato moraš biti smirena inače ništa od tvog uzgoja.
Kebir
Kebir

Male Broj postova : 405
Age : 64
Location : zagreb
Registration date : 19.12.2007

[Vrh] Go down

Uvodjene Shagya u naš uzgoj. Empty Re: Uvodjene Shagya u naš uzgoj.

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.